F 41 · F 42 · F 43

Stavebné firmy a remeselníci na Slovensku

Stavebné firmy, elektroinštalatéri, vodoinštalatéri a kúrenári, strechári, maliari a obkladači. Pre veľkoobchody so stavebninami, výrobcov a dodávateľov softvéru, ktorí chcú osloviť firmy jedného remesla v regióne telefonicky, poštou alebo e-mailom.

Vlastné počty po odvetviach zatiaľ nezverejňujeme. Počet firiem tohto odvetvia, ktoré vieme dodať, potvrdíme v ponuke.

Export celého odvetvia: 449 € (konečná cena). Výbery podľa kraja, okresu alebo vlastných filtrov naceníme na požiadanie.

Oficiálna štatistika: 140 006 podnikov na Slovensku podľa zdroja Eurostat, štrukturálna štatistika podnikov (sbs_ovw_act) (referenčný rok 2024, údaje k 30. 9. 2026). Sekcia F stavebníctvo: 41 výstavba budov (23 276), 42 inžinierske stavby (872) a 43 špecializované stavebné práce (115 858). Ide o veľkosť trhu, nie o rozsah našej databázy.

Čo patrí do odvetvia Stavebníctvo a remeslá

Štatistika nepozná „remeslá“. Firmy triedi podľa činnosti: stavebníctvo je sekcia F klasifikácie SK NACE s tromi oddielmi, výstavbou budov, inžinierskymi stavbami a špecializovanými stavebnými prácami. Či ide o remeselnú živnosť, určuje naopak živnostenský zákon a obe delenia sa prekrývajú len čiastočne.

Kaderníci, pekári alebo autoservisy sú živnosti, ale nie stavebníctvo. Kto hľadá „remeselníkov“, myslí väčšinou stavebné a dokončovacie remeslá a na tie sa vzťahuje toto odvetvie. Autoservisy nájdete v odvetví Autoservisy a predaj vozidiel.

SK NACENázov podľa klasifikáciePre výber
41Výstavba budovvýstavba obytných a neobytných budov (41.2) a developerské projekty (41.1), ktoré sa dajú vylúčiť
42Inžinierske stavbycesty a železnice (42.1), siete a rozvody (42.2)
43.21Elektrická inštaláciaelektroinštalatéri
43.22Inštalácia kanalizácie, vody, kúrenia a klimatizácievodoinštalatéri, kúrenári, klimatizácie
43.3Kompletizácia a dokončovacie práceomietky, podlahy, obklady, maľovanie
43.91Zhotovovanie striechstrechári a klampiari

Živnostenský register: verejný, ale bez kontaktov

Väčšina remeselníkov podniká ako živnostníci. Ich identitu a predmety podnikania nájdete vo verejných registroch, telefón a e-mail však len tam, kde ich firma sama zverejní.

Živnostenský register
Vedú ho okresné úrady podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní a je verejne prístupný na zrsr.sk. Uvádza predmety podnikania a prevádzkarne, nie kontaktné údaje.
Remeselné živnosti
Príloha č. 1 živnostenského zákona vymenúva remeselné živnosti, pri ktorých sa vyžaduje odborná spôsobilosť. Zaradenie konkrétnej činnosti sa menilo novelami; overte si aktuálne znenie zákona.
Autorizovaní stavební inžinieri
Slovenská komora stavebných inžinierov vedie zoznam autorizovaných stavebných inžinierov podľa zákona č. 138/1992 Zb. a zverejňuje ho na sksi.sk. Projektanti a stavbyvedúci patria skôr do odvetvia architektov a inžinierov.

Nie je v exporte

  • meno zodpovedného zástupcu a jeho kvalifikácia
  • referenčné stavby a aktuálne zákazky
  • počet zamestnancov a obrat
  • členstvo v cechoch a zväzoch
  • mobilné čísla jednotlivých montérov

Týchto 17 stĺpcov je v exporte.

Remeslo a pôsobnosť: dve pasce pri výbere

Firma má v štatistike jednu hlavnú činnosť. Kúrenár, ktorý robí aj kúpeľne a montuje fotovoltiku, je pod 43.22, nie zároveň pod obkladmi alebo elektroinštaláciou. Výber podľa remesla preto dá firmy s touto hlavnou činnosťou, nie všetky, ktoré službu ponúkajú.

Región sa riadi adresou sídla. Strechár zo Senca pracuje v Bratislave, ale patrí do Bratislavského kraja len preto, že okres Senec je jeho súčasťou; firma z Dunajskej Stredy je už v Trnavskom kraji. Pri obchodných oblastiach na hranici krajov si vyžiadajte aj susedné okresy.

Pri živnostníkoch sú údaje osobné. Kto ich použije na marketing, musí dodržať informačnú povinnosť podľa čl. 14 GDPR a právo namietať.

Príklad dopytu

Predávame tepelné čerpadlá cez inštalačné firmy a hľadáme firmy s hlavnou činnosťou 43.22 v Nitrianskom a Trnavskom kraji, ktoré zverejňujú telefón. Developerov a projekčné kancelárie vynechajte. Koľko je to záznamov a z akého obdobia sú kontakty?

Využitie

Kto takéto zoznamy používa

Veľkoobchody so stavebninami a inštaláciou

Plánovanie obchodných návštev: firmy jedného remesla v okrese, zoradené podľa PSČ.

Výrobcovia náradia a technických zariadení

Pozvánky na školenia a predvádzanie u výrobcu pre firmy jedného remesla.

Dodávatelia softvéru pre remeselníkov

Veľkosť trhu podľa remesla a kraja pred obsadením obchodnej oblasti.

Personálne agentúry

Prehľad, ktoré stavebné firmy sídlia v regióne.

Otázky

Stavebníctvo a remeslá: časté otázky

Výber podľa triedy SK NACE (napríklad 43.21 alebo 43.91) a kraja či okresu je bežný. Zachytí firmy s touto hlavnou činnosťou; kde zaradenie chýba alebo je nejasné, povieme to pred ponukou.

Nie. Živnostenský register uvádza meno, adresu, predmety podnikania a prevádzkarne. Telefón ani e-mail neobsahuje; tie pochádzajú z webov firiem, katalógov a ďalších zdrojov, ktoré pri každom kontakte uvádzame.

Na zverejnené firemné čísla áno, ak číslo nie je v zozname nesúhlasu s volaním, ktorý vedie Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (§ 116 ods. 8 zákona č. 452/2021 Z. z.). Podrobnosti: B2B oslovenie a § 116.

140 006 podnikov na Slovensku podľa zdroja Eurostat, štrukturálna štatistika podnikov (sbs_ovw_act) (referenčný rok 2024, údaje k 30. 9. 2026). Sekcia F stavebníctvo: 41 výstavba budov (23 276), 42 inžinierske stavby (872) a 43 špecializované stavebné práce (115 858). Ide o číslo oficiálnej štatistiky, nie o rozsah nášho datasetu.

Formát, zdroje, cena a pravidlá oslovenia (§ 116 zákona o elektronických komunikáciách): otázky ku všetkým odvetviam.

Ktoré remeslo a v ktorom kraji?