F 41 · F 42 · F 43

Stavební firmy a řemeslníci na Slovensku

Stavební firmy, elektroinstalatéři, instalatéři a topenáři, pokrývači, malíři a obkladači. Pro velkoobchody se stavebninami, výrobce a dodavatele softwaru, kteří chtějí oslovit firmy jednoho řemesla v regionu telefonicky, poštou nebo e-mailem.

Vlastní počty po oborech zatím nezveřejňujeme. Kolik firem tohoto oboru umíme dodat, potvrdíme v nabídce.

Export celého oboru: 449 € (konečná cena). Výběry podle kraje, okresu nebo vlastních filtrů naceníme na vyžádání.

Oficiální statistika: 140 006 podniků na Slovensku podle zdroje Eurostat, strukturální statistika podniků (sbs_ovw_act) (referenční rok 2024, údaje k 30. 9. 2026). Sekce F stavebnictví: 41 výstavba budov (23 276), 42 inženýrské stavby (872) a 43 specializované stavební činnosti (115 858). Jde o velikost trhu, ne o rozsah naší databáze.

Co patří do oboru Stavebnictví a řemesla

Statistika nezná „řemesla“. Firmy třídí podle činnosti: stavebnictví je sekce F klasifikace SK NACE se třemi oddíly, výstavbou budov, inženýrským stavitelstvím a specializovanými stavebními činnostmi. Zda jde o řemeslnou živnost, určuje naopak živnostenský zákon a obě dělení se překrývají jen částečně.

Kadeřníci, pekaři nebo autoservisy jsou živnosti, ale ne stavebnictví. Kdo hledá „řemeslníky“, myslí většinou stavební a dokončovací řemesla a na ta se vztahuje tento obor. Autoservisy najdete v oboru Autoservisy a prodej vozidel.

SK NACENázev podle klasifikacePro výběr
41Výstavba budovvýstavba bytových a nebytových budov (41.2) a developerské projekty (41.1), které lze vyloučit
42Inženýrské stavitelstvísilnice a železnice (42.1), sítě a rozvody (42.2)
43.21Elektrické instalaceelektroinstalatéři
43.22Instalace vody, odpadu, plynu, topení a klimatizaceinstalatéři, topenáři, klimatizace
43.3Kompletační a dokončovací práceomítky, podlahy, obklady, malování
43.91Pokrývačské prácepokrývači a klempíři

Živnostenský rejstřík: veřejný, ale bez kontaktů

Většina řemeslníků podniká jako živnostníci. Jejich identitu a předměty podnikání najdete ve veřejných rejstřících, telefon a e-mail však jen tam, kde je firma sama zveřejní.

Živnostenský rejstřík
Vedou ho okresní úřady podle zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní a je veřejně přístupný na zrsr.sk. Uvádí předměty podnikání a provozovny, ne kontaktní údaje.
Řemeslné živnosti
Příloha č. 1 slovenského živnostenského zákona vyjmenovává řemeslné živnosti, u kterých se vyžaduje odborná způsobilost. Zařazení konkrétní činnosti se měnilo novelami; ověřte si aktuální znění zákona.
Autorizovaní stavební inženýři
Slovenská komora stavebných inžinierov vede seznam autorizovaných stavebních inženýrů podle zákona č. 138/1992 Zb. a zveřejňuje ho na sksi.sk. Projektanti a stavbyvedoucí patří spíše do oboru architektů a inženýrů.

Není v exportu

  • jméno odpovědného zástupce a jeho kvalifikace
  • referenční stavby a aktuální zakázky
  • počet zaměstnanců a obrat
  • členství v cechech a svazech
  • mobilní čísla jednotlivých montérů

Export obsahuje těchto 17 sloupců.

Řemeslo a působnost: dvě pasti při výběru

Firma má ve statistice jednu hlavní činnost. Topenář, který dělá i koupelny a montuje fotovoltaiku, je pod 43.22, ne zároveň pod obklady nebo elektroinstalacemi. Výběr podle řemesla proto dá firmy s touto hlavní činností, ne všechny, které službu nabízejí.

Region se řídí adresou sídla. Pokrývač ze Sence pracuje v Bratislavě, ale patří do Bratislavského kraje jen proto, že okres Senec je jeho součástí; firma z Dunajské Stredy je už v Trnavském kraji. U obchodních oblastí na hranici krajů si vyžádejte i sousední okresy.

U živnostníků jsou údaje osobní. Kdo je použije k marketingu, musí dodržet informační povinnost podle čl. 14 GDPR a právo vznést námitku.

Příklad poptávky

Prodáváme tepelná čerpadla přes instalační firmy a hledáme firmy s hlavní činností 43.22 v Nitranském a Trnavském kraji, které zveřejňují telefon. Developery a projekční kanceláře vynechte. Kolik je to záznamů a z jakého období jsou kontakty?

Využití

Kdo takové seznamy používá

Velkoobchody se stavebninami a instalačním materiálem

Plánování obchodních návštěv: firmy jednoho řemesla v okrese, seřazené podle PSČ.

Výrobci nářadí a technických zařízení

Pozvánky na školení a předvádění u výrobce pro firmy jednoho řemesla.

Dodavatelé softwaru pro řemeslníky

Velikost trhu podle řemesla a kraje před obsazením obchodní oblasti.

Personální agentury

Přehled, které stavební firmy sídlí v regionu.

Otázky

Stavebnictví a řemesla: časté otázky

Výběr podle třídy SK NACE (například 43.21 nebo 43.91) a kraje či okresu je běžný. Zachytí firmy s touto hlavní činností; kde zařazení chybí nebo je nejasné, řekneme to před nabídkou.

Ne. Živnostenský rejstřík uvádí jméno, adresu, předměty podnikání a provozovny. Telefon ani e-mail neobsahuje; ty pocházejí z webů firem, katalogů a dalších zdrojů, které u každého kontaktu uvádíme.

Na zveřejněná firemní čísla ano, pokud číslo není v seznamu nesouhlasu s voláním, který vede Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (§ 116 odst. 8 slovenského zákona č. 452/2021 Z. z.). Podrobnosti: B2B oslovení a § 116.

140 006 podniků na Slovensku podle zdroje Eurostat, strukturální statistika podniků (sbs_ovw_act) (referenční rok 2024, údaje k 30. 9. 2026). Sekce F stavebnictví: 41 výstavba budov (23 276), 42 inženýrské stavby (872) a 43 specializované stavební činnosti (115 858). Jde o číslo oficiální statistiky, ne o rozsah našeho datasetu.

Formát, zdroje, cena a pravidla oslovení (§ 116 slovenského zákona o elektronických komunikacích): otázky ke všem oborům.

Které řemeslo a v kterém kraji?