G 47 · −47.73 · −47.74

Predajne, obchody a e-shopy na Slovensku

Potraviny a večierky, predajne odevov a obuvi, elektro, stavebniny a záhradné centrá, drogérie, papiernictvá, čerpacie stanice a internetové obchody. Pre dodávateľov tovaru, pokladničných systémov, obalov, reklamy a logistiky.

Vlastné počty po odvetviach zatiaľ nezverejňujeme. Počet firiem tohto odvetvia, ktoré vieme dodať, potvrdíme v ponuke.

Export celého odvetvia: 359 € (konečná cena). Výbery podľa kraja, okresu alebo vlastných filtrov naceníme na požiadanie.

Oficiálna štatistika: 57 380 podnikov na Slovensku podľa zdroja Eurostat, štrukturálna štatistika podnikov (sbs_ovw_act) (referenčný rok 2024, údaje k 30. 9. 2026). Oddiel 47 maloobchod (58 958) bez lekární (47.73, 1 424) a predajní zdravotníckych a ortopedických pomôcok (47.74, 154). Zahŕňa aj zásielkový a internetový predaj (47.91, 609) a očné optiky, ktoré štatistika uvádza spolu s triedou 47.78. Ide o veľkosť trhu, nie o rozsah našej databázy.

Čo patrí do odvetvia Maloobchod a predajne

Odvetvie zodpovedá oddielu 47 klasifikácie SK NACE (maloobchod) okrem lekární a predajní zdravotníckych pomôcok, ktoré majú vlastné odvetvie Lekárne, optiky a zdravotnícke potreby. Patria sem aj e-shopy (47.91).

E-shop je v štatistike zaradený do 47.91 len vtedy, keď je predaj cez internet hlavnou činnosťou firmy. Obchod s kamennou predajňou a doplnkovým e-shopom zostáva v triede podľa sortimentu.

SK NACENázov podľa klasifikáciePre výber
47.11Maloobchod v nešpecializovaných predajniach s prevahou potravín, nápojov alebo tabakupotraviny, supermarkety, večierky
47.30Maloobchod s pohonnými látkamičerpacie stanice
47.52Maloobchod so železiarskym tovarom, farbami a sklomstavebniny, železiarstva
47.71Maloobchod s odevamimódne predajne
47.91Maloobchod prostredníctvom zásielkových služieb alebo internetue-shopy s predajom cez internet ako hlavnou činnosťou

E-shopy musia uvádzať, kto ich prevádzkuje

Pri internetových obchodoch je identita prevádzkovateľa povinne zverejnená. To pomáha priradiť web ku konkrétnemu IČO.

Povinné údaje prevádzkovateľa
Podľa § 4 ods. 1 zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode musí poskytovateľ služieb uviesť meno alebo obchodné meno, sídlo, e-mail a telefón, register a číslo zápisu a orgán dozoru. Na weboch e-shopov sú tieto údaje zvyčajne v obchodných podmienkach alebo v pätičke.
Dozor
Dodržiavanie zákona o elektronickom obchode kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia.
Prevádzkarne v živnostenskom registri
Pri kamenných predajniach eviduje živnostenský register prevádzkarne s adresou, nie kontakty.

Nie je v exporte

  • počet predajní reťazca
  • sortiment a značky
  • obrat e-shopu a počet objednávok
  • použitá e-shopová platforma
  • mená vedúcich predajní

Týchto 17 stĺpcov je v exporte.

Reťazce a samostatné predajne

Obchodné reťazce majú stovky predajní, ale jedno IČO a jedno sídlo. V exporte sú ako jeden záznam. Ak hľadáte nezávislé predajne, napíšte to do dopytu; veľké reťazce vieme vylúčiť.

Pri e-shopoch je najlepším kontaktom zverejnený e-mail zákazníckeho servisu alebo prevádzkovateľa. Pri každom kontakte uvádzame web, na ktorom bol zverejnený.

Príklad dopytu

Ponúkame balíkovú prepravu a hľadáme e-shopy (SK NACE 47.91) a menšie predajne s e-shopom na celom Slovensku so zverejneným e-mailom. Koľko záznamov viete dodať a ako rozlišujete e-shopy podľa webu?

Využitie

Kto takéto zoznamy používa

Dodávatelia tovaru

Akvizícia nových odberateľov medzi nezávislými predajňami.

Pokladnice a platobné terminály

Ponuka obchodom v regióne.

Logistika a balíkové služby

Oslovenie e-shopov s ponukou prepravy a fulfillmentu.

Marketing a reklama

Kampane pre e-shopy a lokálne predajne.

Otázky

Maloobchod a predajne: časté otázky

Výber podľa triedy 47.91 zachytí firmy, ktorých hlavnou činnosťou je predaj cez internet. Obchody, ktoré e-shop prevádzkujú popri kamennej predajni, vieme doplniť podľa webu; rozsah takého výberu uvedieme v ponuke.

Nie. Export obsahuje firmu so sídlom. Adresy jednotlivých predajní reťazcov nie sú súčasťou štandardného exportu.

Prevádzkovateľ e-shopu zverejňuje e-mail ako povinný údaj. Priamy marketing na zverejnené kontakty podnikateľov § 116 ods. 15 zákona č. 452/2021 Z. z. pripúšťa bez súhlasu, s možnosťou odhlásenia v každej správe. Podrobnosti: B2B oslovenie a § 116.

57 380 podnikov na Slovensku podľa zdroja Eurostat, štrukturálna štatistika podnikov (sbs_ovw_act) (referenčný rok 2024, údaje k 30. 9. 2026). Oddiel 47 maloobchod (58 958) bez lekární (47.73, 1 424) a predajní zdravotníckych a ortopedických pomôcok (47.74, 154). Zahŕňa aj zásielkový a internetový predaj (47.91, 609) a očné optiky, ktoré štatistika uvádza spolu s triedou 47.78. Ide o číslo oficiálnej štatistiky, nie o rozsah nášho datasetu.

Formát, zdroje, cena a pravidlá oslovenia (§ 116 zákona o elektronických komunikáciách): otázky ku všetkým odvetviam.

Predajne, alebo e-shopy?